Wydarzenia

2023-12-10

Projekt transportu ciągników siodłowych z naczepami samochodowymi koleją

Spółka PKP LHS we współpracy z Kolejami Ukraińskimi od kilku miesięcy pracowała nad projektem transportu koleją naczep samochodowych oraz naczep wraz z ciągnikami siodłowymi z Ukrainy do Polski i w kierunku odwrotnym. Latem br. zrealizowano przewóz testowy samej naczepy, jednak ze względów technicznych zdecydowano o poszukiwaniu innych rozwiązań.

Skład testowy, który wjechał w nocy z 7 na 8 grudnia 2023 r. do stacji Hrubieszów składał się z 13 ciągników siodłowych z naczepami załadowanymi na platformy kolejowe. Stacją przeznaczenia jest Sławków w województwie śląskim. Nadano również 10 wagonów próżnych do wykorzystania pod załadunek tirów w drodze powrotnej ze Sławkowa. Dalszy rozwój tego projektu jest uzależniony od oceny przewozu testowego.

W ramach strategii rozwoju naszej Spółki,  skupiamy się na wdrażaniu nowatorskich projektów logistycznych. Już od dłuższego czasu nasz zespół pracował nad organizacją przewozu samochodów ciężarowych oraz naczep. Obserwujemy dynamiczny wzrost zapotrzebowania na nowoczesne rozwiązania w tym sektorze, a kolej, ze względu na bezpieczeństwo i ekologię, staje się coraz bardziej atrakcyjną formą transportu towarowego. W bieżącym roku zrealizowaliśmy testowy przewóz naczepy z Ukrainy do Sławkowa i w kierunku odwrotnym. Po  analizach technicznych postanowiliśmy podjąć wyzwanie poszukiwania jeszcze bardziej skutecznych rozwiązań. Dzisiaj prezentujemy nasz projekt, organizując próbny przewóz ciągników z naczepami linią LHS. Po zakończeniu testów, skoncentrujemy się na analizie wszystkich czynników i wyciągniemy wnioski, które pomogą podjąć decyzję co do wdrożenia stałych przewozów. Naszym priorytetem jest stworzenie logistycznej strategii, która nie tylko będzie efektywna, ale również dostosowana do najnowszych standardów bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Wierzymy, że ten projekt przyczyni się nie tylko do wzmocnienia naszej pozycji na rynku logistycznym, ale również do zbudowania sprawnie działającego łańcucha dostaw na bazie transportu towarowego linią LHS – powiedział Zbigniew Tracichleb Prezes Zarządu PKP LHS.

W dniu dzisiejszym w godzinach porannych pociąg dotarł do stacji Sławków LHS. Czas przejazdu ze stacji granicznej wyniósł około 8 godz., po zakończeniu wszystkich czynności celnych nastąpił zjazd samochodów na rampie czołowej stacji. Docelowe kraje transportu dla samochodów to Niemcy, Szwecja i Litwa.


Przeczytaj także:

Zobacz również

  • PKP SA
  • Middle Corridor
  • Fundacja PKP
  • AEO
  • Kultura Bezpieczeństwa w Transporcie Kolejowym
  • GMP+

©2024 PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa sp. z o.o.

Projekt i wykonanie: NetPartners